سوغات ارمنستان چيست؟

سوغات ارمنستان

خريد يكي ديگري ازفعاليت هاي لذت بخش براي هر سفر تفريحي و يا حتي سفرهاي كاري است و تقريبا غير ممكن است كه بدون خريد سوغاتي ارمنستان را ترك كنيد. مغازه هاي قديمي، جديد، عجيب و غريب، منحصر به فرد در ارمنستان وجود دارد كه بيشتر اجناس آنها كار دست است. مغازه ها در ايروان به سرعت در حال بازگشايي است، و بازديد كنندگان به راحتي مي توانند خريد مورد نظر خود را انجام دهند.

فروشگاه هاي خريد سوغاتي در ايروان
سياست مداران گردشگري را عاملي درآمدزا در اقتصاد قلمرو قدرت خود مي دانند. نگرش آن ها به درآمد هايي است كه مردم محلي از رونق گردشگري كسب ميكنند. آن ها همچنين توجه خاصي به درآمدهاي ارزي حاصل از گردشگري بين المللي و منافع مالي مستقيم دارند. دولت سهم مهمي در سياست گذاري گردشگري و توسعه و ترويج و اجرا دارد. مردم محلي گردشگري را عاملي فرهنگي و اشتغال زا مي دانند، آنچه براي آن ها از اهميت خاصي برخوردار است، تعامل آن ها با بازديد كنندگان بين المللي است . تعاملي كه ممكن است مفيد يا مضر و يا هم مفيد هم مضر باشد. مردم از نظر شخصيت بسيار متفاوت هستند، بسياري از مردم تمركز اصليشان در خريد لباس است در حالي كه ديگران تمركز اصليشان را براي خريد سوغاتي و صنايع دستي و ديگر مواردي كه تا زمان هاي بسيار در طول عمر آنها را به ياد سفرشان خواهد انداخت مي گذارند. در وهله اول و محل اصلي كه در آن شما مي توانيد سوغاتي خريد كنيد بازار Vernisغير مجاز مي باشدe است. اين بازار كه در هواي آزاد برگزار مي گردد، بازديد كنندگان طلا و جواهر، چوب، سراميك، نقاشي، كتاب، فرش سنتي ارمني پيدا خواهند كرد. Vernisغير مجاز مي باشدe تنها در روزهاي شنبه و يكشنبه باز است. اما اگر شما موفق به بازديد از  Vernisغير مجاز مي باشدe در تعطيلات آخر هفته نشديد، احساس ناراحتي نكنيد چون مغازه هاي بسياري براي فروش سوغات در پايتخت در دو خيابان اصلي Abovyan  و Tumanyan وجود دارد. هيچ راهي براي توجه نكردن به اين مغازه ها وجود ندارد. تمامي اجناس مغازه ها ساخت خود امنستان است و شما شانس اضافه كردن خريد جديد سوغاتي در هر مغازه را خواهيد داشت. بر خلاف پاريس و ديگر شهرهاي بزرگ، ايروان تنها يك بازار محبوب به نام Vernisغير مجاز مي باشدe، همان محلي كه شما مي توانيد سوغاتي هاي مختلف پيدا كنيد، كنده كاري چوب، چرم، البسه (سبك يكپارچه سازي با سيستم عامل معمولا)، عروسك هاي نوزاد، ابزار هاي مختلف، سگ و…. را دارد شما مي توانيد به معناي واقعي كلمه همه چيز و هر چيزي بخواهيد پيدا كنيد و اطمينان داشته باشيد كه به نازلترين قيمت خريد كرده ايد.

سوغات ارمنستان

خريد مقرون به صرفه در ايروان
اگر مي خواهيد پول زيادي براي خريد هزينه نكنيد ولي در عين حال خريد خوبي داشته باشيد، براي خريد مغازه هاي ارزانتر را انتخاب كنيد. مغازه هاي خيلي نزديك به ميدان republic  و northern avenue دو فروشگاه خيلي بزرگ كه آفرهاي بيشتري نسبت به ساير فروشگاه ها هم براي آقايان و هم براي خانم ها دارند، در اين مكان واقع شده اند. از ديگر خيابان هاي داراي فروشگاه هاي بزرگ مي توان به خيابان Tigran Mets Avenue و Malatya مي توان اشاره كرد. در نهايت، قبل از خروج از ايروان، مطمئن شويد كه آب زردآلوخريده باشيد. آب زرودآلوسوغات بزرگ و ويژه به عنوان يكي از بهترين شربت ها در جهان شناخته شده است. ما خريد آن را از فروشگاه هاي كارخانجات (يكي از Street  Amiryan و ديگري در Street  Mashtots) و يا از فروشگاه هاي معاف از ماليات در Zvartnots International Airport ، كه قيمت ها يكمي بالاتر است توصيه ميكنيم.

سوغات ارمنستان

شما مي توانيد ميوه هاي خشك خوشمزه، sujoukh (walnut in syrop)، لواش ترش (paper-thin layers of dried gem) و…. سوپر ماركت ها بهترين مكان براي خريد آنها است. مطمئن شويد كه آنها بسته بندي مناسب و معقول داشته باشد تا ايمني غذا در فرودگاه تاييد شود. در وب سايت سوپرماركت زنجيره اي ” ساس سوپرماركت” نيز مي توان ليست قيمت كالاهاي مختلف را مشاهده نمود.  http://en.sas.am  در ضمن در اين فروشگاه صرافي با نرخ مناسب وجود دارد كه توصيه مي شود.

سوغات ارمنستان

مرباي گردو
مرباي گردو از معروف ترين سوغاتي هاي ارمنستان يا به نوعي از نمادهاي ارمنستان به حساب مي آيد.اين مربا كه بين رنگ سياه و زرشكي است كمي شيرينتر از مرباهاي ديگر است.اين مربا را از گردوي نارس تهيه ميكنند و براي گرفتن تلخي و گسي گردو مراحل بسياري از قبيل قرار دادن گردوها در آب و آهك در جندين مرحله مختلف انجام مي دهند.اين مربا در شيشه هاي در بسته نگه داري مي شود و بسته به اندازه شيشه ها از قيمت 1000 درام شروع مي شود. بهترين و مرغوب ترين آن در روستاي گارني (كه معبد گارني در آن واقع شده است) و روستاي گقارت (كه كليساي معروف گقارت در آن واقع شده است) مي توان يافت.

سوغات ارمنستان

خاچكار ارمنستان
چليپاسنگ يا خاچكار از صنايع دستي ارمنستان است كه سنگ هايي است كه بر روي آنها نقش صليب كنده شده و هزاران عدد از آنها در ارمنستان است.خاج به ارمني يعني صليب و كار به معني سنگ است.تاريخچه اين سنگها به روزگار پيش از مسيحي شدن ارمنيان بر مي گردد.اين خاچكارها حكم زيارت گاه را در ارمنستان يافته اند. براي سوغات ميتوانيد نمونه هاي كوچك اين آثار را تهيه كنيد.

سوغات ارمنستان

شكلات و قهوه ارمنستان
شيريني و شكلات ارمني مي تواند به عنوان هديه منحصر به فرد براي بچه ها باشد. ارمنستان را مي توان به عنوان بهترين و بزرگترين توليد كننده شكلات معرفي نمود. شكلات به عنوان سوغاتي با قيمت مناسب جز بهترين انتخاب هاي شماست.

عروسك ارمني

عروسكي با بدن كاموايي و سر پارچه اي كه با الياف پر شده است. اجزاي صورت عروسك با نخ دوخته شده. موهاي عروسك از نخ دمسه است كه بالاي سر دوخته شده است. اين عروسك لباس سنتي زنان ارمنستان را به تن دارد، لباس او شامل شلوار، پيراهن بلند و قبا با آستين هاي گشاد و بلند كه با پولك روي كمربند آن تزيين شده است. عروسك كلاهي با تزيينات پولكي و روسري به سر دارد.

سوغات ارمنستان

صنايع دستي ارمنستان
صنايع دستي ارمنستان كه از آن به عنوان لوازم تزئيني استفاده مي شود.ارمنستان صنايع اي از قبيل جواهرات، صنايع چوب، چليپا، سنگ هاي اوبسيديان، فرش، گليم و …. دارد. در حال حاضر به علت گسترش يافتن صنعت گردشگري در اين كشور ميتوان اين صنايع را در اكثر فروشگاه ها به راحتي يافت.صنايع دستي ارمنستان معمولا به عنوان دكوري استفاده مي شود. فروشگاه هاي ارمنستان براي خريد طلاو جواهر، نقاشي، خريد پوشاك و صنايع غذايي آماده خدمت رساني است.

برندهاي معروف لباس در ارمنستان
مي توان گفت تمامي برند هاي معروف دنيا در ارمنستان شعبه دارند. كه قيمت ها از آنچه در ايران خريد ميكنيم ارزانتر است. بالاترين تخفيف ممكن تا كنون 70 درصد بوده است، انتظار تخفيف براي بيش از اين بي مورد است. براي اطلاع از فروشگاه ها به ليست ذيل توجه فرماييد.
برخي فروشگاههاي پوشاك ايروان:
اسكادا Escada: فروشگاه پوشاك زنانه – آدرس: خيابان هانراپتوتون ۵۱/۵۳
مانگو Mango: فروشگاه پوشاك زنانه – آدرس: خيابان آبوويان ۲۱
ماكس مارا Maxmara: فروشگاه پوشاك زنانه – آدرس: خيابان ماشتوتس ۴۱
موتيوي Motivi: فروشگاه پوشاك زنانه – آدرس: خيابان آبوويان ۳۶
مادركر Mothercare: فروشگاه پوشاك و وسايل نوزادان – آدرس: خيابان هانراپتوتون ۵۱/۵۳
ناف ناف: فروشگاه پوشاك زنانه – آدرس: خيابان تومانيان ۳۷
نكست Next: فروشگاه پوشاك مردانه، زنانه و بچگانه – آدرس: خيابان آميريان ۱۳
پوما Puma: فروشگاه پوشاك اسپورت مردانه، زنانه و بچگانه – آدرس: خيابان تريان
آديداس Adidas: فروشگاه پوشاك اسپورت مردانه، زنانه و بچگانه – آدرس: خيابان آرامي ۳ (ابتداي خيابان آبوويان)
باگززا Bagozza: فروشگاه پوشاك مردانه – آدرس: خيابان هراچا كوچار ۱۱
بيسيك هوس Basic house: فروشگاه پوشاك مردانه، زنانه و بچگانه – آدرس: خيابان باباجانيان ۴/۱۲
كللينز Collin’s: فروشگاه پوشاك مردانه و زنانه – آدرس: خيابان ماشتوتس ۴۱
سليو Celio: فروشگاه پوشاك مردانه – آدرس: خيابان تومانيان ۲۴
دبنهامز Debenhams: فروشگاه پوشاك مردانه، زنانه و بچگانه – آدرس: خيابان تريان ۶۶
دي‌اند جي بچگانه D&G: فروشگاه پوشاك بچگانه – آدرس: خيابان نعلبنديان ۱۳
گس Guess: فروشگاه پوشاك مردانه و زنانه – آدرس: خيابان هوسيسا اين ۶/۱۴۵۲

 

یک نظر بگذارید

دسته بندی
لینک دوستان